Everything Everywhere All at Once Sweeps top prizes at the Indie Spirit Awards

The Bear & The Rehearsal also take home top honors

by | March 5, 2023 | Comments

TAGGED AS: , , , ,

The 38th Film Independent Spirit Awards were held yesterday afternoon in Santa Monica – just as it did at the SAG Awards last weekend, Everything Everywhere All at Once swept every category it was nominated in. The presumptive Oscar frontrunner won seven awards in all, including Best Feature, Best Director, Best Lead Performance (Michelle Yeoh), Best Supporting Performance (Ke Huy Quan), and Breakthrough Performance (Stephanie Hsu, who gave one of the evening’s most moving speeches).

Hasan Minhaj was the host for this year’s awards, which honored the best independent films made for under $30 million, and other winners included Emily the Criminal (Best First Screenplay), Tár (Best Cinematography), All the Beauty and the Bloodshed (Best Documentary), Joyland (Best International Film), and Women Talking, which was given the prestigious Robert Altman Award for Best Ensemble.

A notable change at this year’s Spirit Awards were the gender-neutral acting races, which nominated ten performers in each of the four acting categories. Three of those four categories ended up being won by women (Ke Huy Quan was the exception), and all four were won by people of color, with Quinta Brunson (Abbott Elementary) and Ayo Edebiri (The Bear) winning the two television acting awards. The Bear also won the top television award, for Best New Scripted Series.

Read below for a full list of winners. Check back tomorrow for coverage of tonight’s Writers Guild of America Awards, which will be the final major test for Everything Everywhere All at Once before the Oscars next weekend.


FILM


Best Feature


Best Director

Todd Field

Tár
91%

Kogonada

After Yang
90%

Daniel Kwan and Daniel Scheinert

Everything Everywhere All at Once
93%

Sarah Polley

Women Talking
90%

Halina Reijn

Bodies Bodies Bodies
85%

Best Screenplay

Kogonada

After Yang
90%

Daniel Kwan and Daniel Scheinert

Everything Everywhere All at Once
93%

Todd Field

Tár
91%

Sarah Polley

Women Talking
90%

Best First Feature


Best First Screenplay

Sarah DeLappe and Kristen Roupenian

Bodies Bodies Bodies
85%

K.D. Dávila

Emergency
91%

John Patton Ford

Emily the Criminal
94%

Joel Kim Booster

Fire Island
94%

Jamie Dack and Audrey Findlay

Palm Trees and Power Lines
91%

Best Lead Performance


Taylor Russell

Bones & All


Dale Dickey

Love Song


Aubrey Plaza

Emily the Criminal


Paul Mescal

Aftersun


Jeremy Pope

The Inspection


Regina Hall

Honk for Jesus Save Your Soul


Michelle Yeoh

Everything Everywhere All at Once


Best Supporting Performance


Jonathan Tucker

Palm Trees & Powerlines


Theo Rossi

Emily the Criminal


Brian d'Arcy James

The Cathedral


Gabrielle Union

The Inspection


Ke Huy Quan

Everything Everywhere All at Once


Mark Rylance

Bones & All


Jamie Lee Curtis

Everything Everywhere All at Once


Best Breakthrough Performance

Frankie Corio – Aftersun

Gracija FilipovicMurina

Stephanie HsuEverything Everywhere All at Once – WINNER

Lily McInernyPalm Tress and Power Lines

Daniel ZolghadriFunny Pages


Best International Film


Best Documentary


Best Cinematography

Gregory Oke

Aftersun
96%

Hélène Louvart

Murina
91%

Anisia Uzeyman

Neptune Frost
97%

Eliot Rockett

Pearl
92%

Florian Hoffmeister

Tár
91%

Best Editing

Blair McClendon

Aftersun
96%

Ricky D’Ambrose

The Cathedral
96%

Dean Fleischer Camp and Nick Paley

Marcel the Shell with Shoes On
98%

Monika Willi

Tár
91%

John Cassavetes Award (Best Feature under $500,000)


Robert Altman Award (Best Ensemble)


Emerging Filmmaker: Truer Than Fiction Award

Isabel Castro

Mija
88%

Reid Davenport

I Didn't See You There
97%

Rebecca Huntt

Beba
84%

Emerging Filmmaker: Someone to Watch Award

Nikyatu Jusu

Nanny
90%

Araceli Lemos

Holy Emy

Emerging Filmmaker: Producers Award

Liz Cardenas – 7 Days

Tory Lenosky – Resurrection – WINNER

David Grove Churchill Viste – How to Blow Up a Pipeline


TELEVISION


Best New Scripted Series


Best New Non-Scripted or Documentary Series


Best Lead Performance in a New Scripted Series

Aml Ameen, The Porter

Mohammed Amer, Mo

Quinta Brunson, Abbott Elementary – WINNER 

Bridget Everett, Somebody Somewhere

KaMillion, Rap Sh!t

Melanie Lynskey, Yellowjackets

Himesh Patel, Station Eleven

Sue Ann Pien, As We See It

Adam Scott, Severance

Ben Whishaw, This is Going to Hurt


Best Supporting Performance in a New Scripted Series

Danielle Deadwyler, Station Eleven

Ayo Edibiri, The Bear – WINNER

Jeff Hiller, Somebody Somewhere

Gbemisola Ikumelo, A League of Their Own

Janelle James, Abbott Elementary

Ebon Moss-Bachrach, The Bear

Frankie Quiñones, This Fool

Sheryl Lee Ralph, Abbott Elementary

Molly Shannon, I Love That For You

Tramell Tillman, Severance


Best Ensemble Cast in a New Scripted Series