News

PGA Awards 2019 Nominations: Full List

A big genre spread for the 30th annual Producers Guild Awards!

by | January 4, 2019 | Comments

January 19 is fast approaching for the 30th annual PGA Awards, but there’s no point in having in ceremony if nobody’s nominated right? That changed this morning when the Producers Guild revealed their top picks for the year, with the film nominations ranging from superhero fare to revitalized rom-coms. Get the full list below!

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures

Black Panther
Producer: Kevin Feige

BlacKkKlansman
Producers: Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele, Spike Lee

Bohemian Rhapsody
Producer: Graham King

Crazy Rich Asians
Producers: Nina Jacobson & Brad Simpson, John Penotti

The Favourite
Producers: Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Yorgos Lanthimos

Green Book
Producers: Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga

A Quiet Place
Producers: Michael Bay, Andrew Form, Brad Fuller

Roma
Producers: Gabriela Rodríguez, Alfonso Cuarón

A Star Is Born
Producers: Bill Gerber, Bradley Cooper, Lynette Howell Taylor

Vice
Producers: Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Kevin Messick, Adam McKay

 

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures

The Dawn Wall
Producers: Josh Lowell, Peter Mortimer, Philipp Manderla

Free Solo
Producers: Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes, Shannon Dill

Hal
Producers: Christine Beebe, Jonathan Lynch, Brian Morrow

Into the Okavango
Producer: Neil Gelinas

RBG
Producers: Betsy West, Julie Cohen

Three Identical Strangers
Producers: Becky Read, Grace Hughes-Hallett

Won’t You Be My Neighbor?
Producers: Morgan Neville, Nicholas Ma, Caryn Capotosto

 

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures

Dr. Seuss’ The Grinch
Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

Incredibles 2
Producers: John Walker, Nicole Grindle

Isle of Dogs
Producers: *Eligibility Determination Pending*

Ralph Breaks the Internet
Producer: Clark Spencer

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Producers: Avi Arad, Phil Lord & Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg

 

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Drama

The Americans (Season 6)
Producers: Joe Weisberg, Joel Fields, Chris Long, Graham Yost, Justin Falvey, Darryl Frank, Stephen Schiff, Mary Rae Thewlis, Tracey Scott Wilson, Peter Ackerman, Joshua Brand

Better Call Saul (Season 4)
Producers: Peter Gould, Vince Gilligan, Mark Johnson, Melissa Bernstein, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Diane Mercer, Gordon Smith, Alison Tatlock, Ann Cherkis, Bob Odenkirk, Robin Sweet

The Handmaid’s Tale (Season 2)
Producers: Bruce Miller, Warren Littlefield, Elisabeth Moss, Daniel Wilson, Fran Sears, Mike Barker, Sheila Hockin, Eric Tuchman, Kira Snyder, Yahlin Chang, Frank Siracusa, John Weber, Joseph Boccia, Dorothy Fortenberry, Margaret Atwood, Ron Milbauer

Ozark (Season 2)
Producers: Jason Bateman, Chris Mundy, Bill Dubuque, Mark Williams, David Manson, Alyson Feltes, Ryan Farley, Patrick Markey, Matthew Spiegel, Erin Mitchell

This Is Us (Season 3)
Producers: Dan Fogelman, Isaac Aptaker, Elizabeth Berger, John Requa, Glenn Ficarra, Ken Olin, Charles Gogolak, Jess Rosenthal, Steve Beers, KJ Steinberg, Kevin Falls, Julia Brownell, Vera Herbert, Bekah Brunstetter, Shukree Hassan Tilghman, Cathy Mickel Gibson, Nick Pavonetti

 

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Comedy

Atlanta (Season 2)
Producers: *Eligibility Determination Pending*

Barry (Season 1)
Producers: Alec Berg, Bill Hader, Aida Rodgers, Emily Heller, Liz Sarnoff

GLOW (Season 2)
Producers: Jenji Kohan, Liz Flahive, Carly Mensch, Tara Herrmann, Mark A. Burley, Nick Jones, Kim Rosenstock, Sascha Rothchild, Leanne Moore

The Good Place (Season 3)
Producers: Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, Drew Goddard, Josh Siegal, Dylan Morgan, Joe Mande, Megan Amram, David Hyman, Jen Statsky

The Marvelous Mrs. Maisel (Season 2)
Producers: Amy Sherman‐Palladino, Daniel Palladino, Dhana Rivera Gilbert, Sheila Lawrence

 

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Limited Series Television

The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (Season 2)
Producers: Ryan Murphy, Nina Jacobson, Brad Simpson, Alexis Martin Woodall, Tom Rob Smith, Daniel Minahan, Brad Falchuk, Scott Alexander, Larry Karaszewski, Chip Vucelich, Maggie Cohn, Eric Kovtun, Lou Eyrich, Eryn Krueger Mekash

Escape at Dannemora
Producers: Ben Stiller, Nicholas Weinstock, Michael De Luca, Bryan Zuriff, Brett Johnson, Michael Tolkin, Bill Carraro, Adam Brightman, Lisa M. Rowe

Maniac
Producers: Patrick Somerville, Cary Joji Fukunaga, Michael Sugar, Doug Wald, Jonah Hill, Emma Stone, Pal Kristiansen, Anne Kolbjørnsen, Espen Huseby, Carol Cuddy, Mauricio Katz, Caroline Williams, Ashley Zalta, Jessica Levin, Jon Mallard

The Romanoffs
Producers: *Eligibility Determination Pending*

Sharp Objects
Producers: Marti Noxon, Jason Blum, Gillian Flynn, Amy Adams, Jean‐Marc Vallée, Nathan Ross, Gregg Fienberg, Jessica Rhoades, Vince Calandra, David Auge

 

The Award for Outstanding Producer of Streamed or Televised Motion Pictures

Fahrenheit 451
Producers: Sarah Green, Ramin Bahrani, Michael B. Jordan, Alan Gasmer, Peter Jaysen, David Coatsworth

King Lear
Producers: *Eligibility Determination Pending*

My Dinner with Hervé
Producers: *Eligibility Determination Pending*

Paterno
Producers: Barry Levinson, Jason Sosnoff, Tom Fontana, Edward R. Pressman, Rick Nicita, Lindsay Sloane, Amy Herman

Sense8: Together Until the End
Producers: *Eligibility Determination Pending*

 

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television

30 for 30 (Season 9)
Producers: Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Erin Leyden, Adam Neuhaus, Jenna Anthony, Gentry Kirby, Marquis Daisy, Deirdre Fenton

Anthony Bourdain: Parts Unknown (Season 11, Season 12)
Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

Leah Remini: Scientology and the Aftermath (Season 3)
Producers: *Eligibility Determination Pending*

Queer Eye (Season 1, Season 2)
Producers: David Collins, Michael Williams, Rob Eric, Jennifer Lane, Jordana Hochman, Mark Bracero, Rachelle Mendez

Wild Wild Country (Season 1)
Producers: Mark Duplass, Jay Duplass, Josh Braun, Dan Braun, Juliana Lembi

 

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television

The Daily Show with Trevor Noah (Season 24)
Producers: Trevor Noah, Steve Bodow, Jennifer Flanz, Jill Katz, Justin Melkmann, David Kibuuka, Zhubin Parang, Max Browning, Eric Davies, Pamela DePace, Ramin Hedayati, Elise Terrell, Dave Blog, Adam Chodikoff, Jimmy Donn, Jeff Gussow, Kira Klang Hopf, Allison MacDonald, Ryan Middleton

Last Week Tonight with John Oliver (Season 5)
Producers: *Eligibility Determination Pending*

The Late Show with Stephen Colbert (Season 4)
Producers: Stephen Colbert, Chris Licht, Tom Purcell, Jon Stewart, Barry Julien, Denise Rehrig, Tanya Michnevich Bracco, Paul Dinello, Matt Lappin, Opus Moreschi, Emily Gertler, Aaron Cohen, Michael Brumm, Paige Kendig, Jake Plunkett

Real Time with Bill Maher (Season 16)
Producers: Bill Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Chris Kelly, Matt Wood

Saturday Night Live (Season 44)
Producers: *Eligibility Determination Pending*

 

The Award for Outstanding Producer of Game & Competition Television

The Amazing Race (Season 30)
Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo

America’s Got Talent (Season 13)
Producers: *Eligibility Determination Pending*

RuPaul’s Drag Race (Season 10)
Producers: *Eligibility Determination Pending*

Top Chef (Season 15)
Producers: Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Casey Kriley, Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Doneen Arquines, Tara Siener, Justin Rae Barnes, Blake Davis, Wade Sheeler, Brian Fowler, Elida Carbajal Araiza, Zoe Jackson, Patrick Schmedeman, Diana Schmedeman

The Voice (Season 14, Season 15)
Producers: John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Stijn Bakkers, Chad Hines, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Teddy Valenti, Carson Daly

 

The Award for Outstanding Short-Form Program

Biography: History, Herstory (Season 1)

Carpool Karaoke: The Series (Season 2)

Comedians in Cars Getting Coffee (Season 5)

Her America: 50 Women, 50 States (Season 1)

Kevin Hart: What The Fit (Season 1)

 

The Award for Outstanding Sports Program

Being Serena (Season 1)

E:60 (2018)

Hard Knocks: Training Camp with the Cleveland Browns (Season 13)

Real Sports with Bryant Gumbel (Season 24)

SportsCenter with Scott Van Pelt (Season 4)

 

The Award for Outstanding Children’s Program

Fuller House (Season 4)

PJ Masks (Season 2)

A Series of Unfortunate Events (Season 2)

Sesame Street (Season 48)

Teen Titans Go! (Season 4)

Tag Cloud

composers CBS FOX Watching Series Schedule Bravo Nat Geo 2016 Certified Fresh Captain marvel Sundance Character Guide technology FX Pixar Holidays MCU Song of Ice and Fire E3 zombie mockumentary Lifetime Women's History Month Paramount Network doctor who AMC Action Hulu Columbia Pictures See It Skip It Tumblr Musicals San Diego Comic-Con Syfy Elton John TLC cats GIFs Teen Fantasy Superheroes Photos Warner Bros. mutant Election transformers Summer Best and Worst jamie lee curtis The Witch natural history Podcast Dark Horse Comics VICE political drama theme song Ovation Quiz BET HBO President BBC TBS 2018 Cannes Amazon GoT Mystery Superheroe National Geographic Premiere Dates cops Mary Poppins Returns true crime strong female leads A&E richard e. Grant DC Comics Pop Britbox RT History dramedy BBC America harry potter 45 WGN Esquire festivals APB binge Sci-Fi Masterpiece Box Office IFC Films GLAAD Unbreakable Kimmy Schmidt MTV docudrama Fox News hist Cartoon Network Creative Arts Emmys Paramount period drama Awards Tour TCA 2017 Mudbound streaming Video Games miniseries CNN Black Mirror science fiction nature serial killer Reality Competition Spike SundanceTV biography DC streaming service justice league Music singing competition YouTube Red Calendar sequel Brie Larson Year in Review Chilling Adventures of Sabrina Lucasfilm Food Network TCM diversity Valentine's Day Mary poppins Comedy El Rey Star Wars anime spider-man supernatural Oscars Logo Heroines USA Network RT21 cinemax Walt Disney Pictures social media sports Comic Book television 2015 Trailer Western Infographic Disney Channel Sneak Peek golden globes Mary Tyler Moore cults USA IFC Amazon Prime Drama Interview Winter TV TCA crime drama Super Bowl Ellie Kemper Tomatazos elevated horror Nickelodeon CBS All Access 21st Century Fox award winner Martial Arts Christmas Universal Apple anthology Shudder DirecTV Set visit war ratings ABC Family dragons TV psychological thriller Nominations Country Starz PBS Pirates crime thriller Rocky talk show 2019 2017 Grammys unscripted Vudu robots historical drama Horror LGBTQ sitcom ESPN 24 frames Comics on TV The Arrangement DC Universe Emmys dc MSNBC NYCC American Society of Cinematographers YouTube Premium History Star Trek SXSW Rom-Com Polls and Games blaxploitation DGA Mindy Kaling adventure police drama psycho romance FXX Extras comiccon PaleyFest Trivia ABC politics dceu Spring TV teaser The CW facebook space green book Animation 20th Century Fox Film Festival aliens Biopics Writers Guild of America 007 Rocketman TruTV Epix finale Awards First Look medical drama Shondaland boxoffice Crackle what to watch Rock based on movie comic disaster spy thriller CMT zombies Reality Pet Sematary Ghostbusters crossover Trophy Talk vampires X-Men NBC Tarantino Sundance Now Disney Marvel OWN Cosplay travel Winners TNT cooking witnail TIFF Adult Swim zero dark thirty Anna Paquin Countdown Comedy Central Lionsgate Opinion Netflix thriller Stephen King Acorn TV casting TV Land E! YA VH1 SDCC crime ITV Showtime Marathons Sony Pictures Toys adaptation Musical discovery Freeform CW Seed Red Carpet Thanksgiving Kids & Family Spectrum Originals New York Comic Con Fall TV